Jesteś tu: » Strona główna » O szkole » Historia szkoły

HISTORIA NASZEJ SZKOŁY

Publiczna Szkoła Powszechna w Mniszowie powstała w czasie I wojny światowej - 1 września 1918 roku. Była to szkoła jednoklasowa mieszcząca się w ciasnym lokalu wynajętym od miejscowego gospodarza. Placówka, którą kierował nauczyciel Stanisław Sendek, przekształcona została 1 września 1921 roku w szkołę trzyklasową. Jednocześnie uległa likwidacji szkoła w sąsiednim Grębocinie będąca częścią w placówki Mniszowie.

Ponieważ szkoła w Grębocinie dysponowała lepszymi warunkami lokalowymi w efekcie, w roku 1927 szkoła powszechna w Mniszowie została zmieniona na szkołę powszechną w Grębocinie.Po zakończeniu II wojny światowej mieszkańcy Mniszowa ponownie podjęli próbę budowy szkoły. Na podstawie Uchwały Gminnej Rady Narodowej z czerwca 1945r. przystąpiono do budowy nowej szkoły. Pracę rozpoczęto w marcu 1947r., a we wrześniu 1948r budowa była doprowadzona do stanu surowego. 6 lutego 1949r odbyło się poświęcenie i oddanie do użytku nowego gmachu szkolnego. W roku szkolnym 1948/49r. do szkoły w Mniszowie uczęszczało 185 dzieci.

Obecnie do szkoły podstawowej uczęszczają uczniowie z Mniszowa, Kowali, Grębocina, Szpitar, Przybysławic ,Hebdowa, Kuchar i Sierosławic.